World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

List of House members of the 39th Parliament of Canada

Article Id: WHEBN0010780812
Reproduction Date:

Title: List of House members of the 39th Parliament of Canada  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: List of senators in the 39th Parliament of Canada, 39th Canadian Parliament, House of Commons of Canada, List of senators in the 41st Parliament of Canada, Version 1.0 Editorial Team/Government of Canada articles by quality log
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

List of House members of the 39th Parliament of Canada

This is a list of members of the Canadian House of Commons in the 39th Parliament of Canada.

Members

     Conservative
     Liberal
     Bloc Québécois
     New Democrat
Green
     Independent

Newfoundland and Labrador

Name Party Electoral district
     Fabian Manning Conservative Avalon
     Scott Simms Liberal Bonavista—Gander—Grand Falls—Windsor
     Gerry Byrne Liberal Humber—St. Barbe—Baie Verte
     Todd Russell Liberal Labrador
     Bill Matthews Liberal      Norman Doyle Conservative St. John's East
     Loyola Hearn Conservative St. John's South—Mount Pearl

Nova Scotia

Name Party Electoral District
     Rodger Cuzner Liberal Cape Breton—Canso
     Peter MacKay Conservative Central Nova
     Bill Casey Conservative Cumberland—Colchester—Musquodoboit Valley
     Independent
     Michael Savage Liberal Dartmouth—Cole Harbour
     Alexa McDonough New Democrat Halifax
     Geoff Regan Liberal Halifax West
     Scott Brison Liberal Kings—Hants
     Peter Stoffer New Democrat Sackville—Eastern Shore
     Gerald Keddy Conservative South Shore—St. Margaret's
     Mark Eyking Liberal Sydney—Victoria
     Robert Thibault Liberal West Nova

Prince Edward Island

Name Party Electoral District
     Lawrence MacAulay Liberal Cardigan
     Shawn Murphy Liberal Charlottetown
     Joe McGuire Liberal Egmont
     Wayne Easter Liberal Malpeque

New Brunswick

Name Party Electoral district
     Yvon Godin New Democrat Acadie—Bathurst
     Dominic LeBlanc Liberal Beauséjour
     Andy Scott Liberal Fredericton
     Rob Moore Conservative Fundy Royal
     Jean-Claude D'Amours Liberal Madawaska—Restigouche
     Charles Hubbard Liberal Miramichi
     Brian Murphy Liberal Moncton—Riverview—Dieppe
     Greg Thompson Conservative New Brunswick Southwest
     Paul Zed Liberal Saint John
     Mike Allen Conservative Tobique—Mactaquac

Quebec

Name Party Electoral district
     Yvon Lévesque Bloc Québécois Abitibi—Baie-James—Nunavik—Eeyou
     Marc Lemay Bloc Québécois Abitibi—Témiscamingue
     Maria Mourani Bloc Québécois Ahuntsic
     Robert Carrier Bloc Québécois Alfred-Pellan
     Mario Laframboise Bloc Québécois Argenteuil—Papineau—Mirabel
     Louis Plamondon Bloc Québécois Bas-Richelieu—Nicolet—Bécancour
     Maxime Bernier Conservative Beauce
     Claude DeBellefeuille Bloc Québécois Beauharnois—Salaberry
     Sylvie Boucher Conservative Beauport—Limoilou
     Guy André Bloc Québécois Berthier—Maskinongé
     Denis Coderre Liberal Bourassa
     Christian Ouellet Bloc Québécois Brome—Missisquoi
     Marcel Lussier Bloc Québécois Brossard—La Prairie
     Yves Lessard Bloc Québécois Chambly—Borduas
     Daniel Petit Conservative Charlesbourg—Haute-Saint-Charles
     Carole Freeman Bloc Québécois Châteauguay—Saint-Constant
     Robert Bouchard Bloc Québécois Chicoutimi—Le Fjord
     France Bonsant Bloc Québécois Compton—Stanstead
     Pauline Picard Bloc Québécois Drummond
     Raynald Blais Bloc Québécois Gaspésie—Îles-de-la-Madeleine
     Richard Nadeau Bloc Québécois Gatineau
     Jean-Yves Roy Bloc Québécois Haute-Gaspésie—La Mitis—Matane—Matapédia
     Réal Ménard Bloc Québécois Hochelaga
     Pablo Rodriguez Liberal Honoré-Mercier
     Marcel Proulx Liberal Hull—Aylmer
     Thierry St-Cyr Bloc Québécois Jeanne-Le Ber
     Pierre Paquette Bloc Québécois Joliette
     Jean-Pierre Blackburn Conservative Jonquière—Alma
     Francine Lalonde Bloc Québécois La Pointe-de-l'Île
     Francis Scarpaleggia Liberal Lac-Saint-Louis
     Paul Martin Liberal LaSalle—Émard
     Johanne Deschamps Bloc Québécois Laurentides—Labelle
     Gilles Duceppe Bloc Québécois Laurier—Sainte-Marie
     Nicole Demers Bloc Québécois Laval
     Raymonde Folco Liberal Laval—Les Îles
     Steven Blaney Conservative Lévis—Bellechasse
     Caroline St-Hilaire Bloc Québécois Longueuil—Pierre-Boucher
     Jacques Gourde Conservative Lotbinière—Chutes-de-la-Chaudière
     Luc Harvey Conservative Louis-Hébert
     Josée Verner Conservative Louis-Saint-Laurent
     Gérard Asselin Bloc Québécois Manicouagan
     Serge Ménard Bloc Québécois Marc-Aurèle-Fortin
     Christian Paradis Conservative Mégantic—L'Érable
     Roger Gaudet Bloc Québécois Montcalm
     Paul Crête Bloc Québécois Montmagny—L'Islet—Kamouraska—Rivière-du-Loup
     Michel Guimond Bloc Québécois Montmorency—Charlevoix—Haute-Côte-Nord
     Irwin Cotler Liberal Mount Royal
     Marlene Jennings Liberal Notre-Dame-de-Grâce—Lachine
     Jean Lapierre Liberal Outremont
     Thomas Mulcair New Democrat
     Vivian Barbot Bloc Québécois Papineau
     Bernard Patry Liberal Pierrefonds—Dollard
     Lawrence Cannon Conservative Pontiac
     André Arthur Independent Portneuf—Jacques-Cartier
     Christiane Gagnon Bloc Québécois Québec
     Benoît Sauvageau Bloc Québécois Repentigny
     Raymond Gravel Bloc Québécois
     André Bellavance Bloc Québécois Richmond—Arthabaska
     Louise Thibault Bloc Québécois Rimouski-Neigette—Témiscouata—Les Basques
     Independent
     Gilles A. Perron Bloc Québécois Rivière-des-Mille-Îles
     Monique Guay Bloc Québécois Rivière-du-Nord
     Michel Gauthier Bloc Québécois Roberval—Lac-Saint-Jean
     Denis Lebel Conservative
     Bernard Bigras Bloc Québécois Rosemont—La Petite-Patrie
     Carole Lavallée Bloc Québécois Saint-Bruno—Saint-Hubert
     Yvan Loubier Bloc Québécois Saint-Hyacinthe—Bagot
     Ève-Mary Thaï Thi Lac Bloc Québécois
     Claude Bachand Bloc Québécois Saint-Jean
     Maka Kotto Bloc Québécois Saint-Lambert
     Vacant
     Stéphane Dion Liberal Saint-Laurent—Cartierville
     Massimo Pacetti Liberal Saint-Léonard—Saint-Michel
     Jean-Yves Laforest Bloc Québécois Saint-Maurice—Champlain
     Robert Vincent Bloc Québécois Shefford
     Serge Cardin Bloc Québécois Sherbrooke
     Diane Bourgeois Bloc Québécois Terrebonne—Blainville
     Paule Brunelle Bloc Québécois Trois-Rivières
     Meili Faille Bloc Québécois Vaudreuil—Soulanges
     Luc Malo Bloc Québécois Verchères—Les Patriotes
     Lucienne Robillard Liberal Westmount—Ville-Marie
     Vacant
  • ^a Member since swearing-in date of by-election.
  • ^b Leader since December 2, 2006.

Ontario

Name Party Electoral district
     Mark Holland Liberal Ajax—Pickering
     Brent St. Denis Liberal Algoma—Manitoulin—Kapuskasing
     David Sweet Conservative Ancaster—Dundas—Flamborough—Westdale
     Patrick Brown Conservative Barrie
     Maria Minna Liberal Beaches—East York
     Gurbax Malhi Liberal Bramalea—Gore—Malton
     Ruby Dhalla Liberal Brampton—Springdale
     Colleen Beaumier Liberal Brampton West
     Lloyd St. Amand Liberal Brant
     Larry Miller Conservative Bruce—Grey—Owen Sound
     Mike Wallace Conservative Burlington
     Gary Goodyear Conservative Cambridge
     Gordon O'Connor Conservative Carleton—Mississippi Mills
     Dave Van Kesteren Conservative Chatham-Kent—Essex
     Mario Silva Liberal Davenport
     Yasmin Ratansi Liberal Don Valley East
     John Godfrey Liberal Don Valley West
     Vacant
     David Tilson Conservative Dufferin—Caledon
     Bev Oda Conservative Durham
     Joe Volpe Liberal Eglinton—Lawrence
     Joe Preston Conservative Elgin—Middlesex—London
     Jeff Watson Conservative Essex
     Borys Wrzesnewskyj Liberal Etobicoke Centre
     Michael Ignatieff Liberal Etobicoke—Lakeshore
     Roy Cullen Liberal Etobicoke North
     Pierre Lemieux Conservative Glengarry—Prescott—Russell
     Brenda Chamberlain Liberal Guelph
     Vacant
     Diane Finley Conservative Haldimand—Norfolk
     Barry Devolin Conservative Haliburton—Kawartha Lakes—Brock
     Garth Turner Conservative Halton
     Independent
     Liberal
     David Christopherson New Democrat Hamilton Centre
     Wayne Marston New Democrat Hamilton East—Stoney Creek
     Chris Charlton New Democrat Hamilton Mountain
     Paul Steckle Liberal Huron—Bruce
     Roger Valley Liberal Kenora
     Peter Milliken Liberal Kingston and the Islands
     Karen Redman Liberal Kitchener Centre
     Harold Albrecht Conservative Kitchener—Conestoga
     Andrew Telegdi Liberal Kitchener—Waterloo
     Bev Shipley Conservative Lambton—Kent—Middlesex
     Scott Reid Conservative Lanark—Frontenac—Lennox and Addington
     Gord Brown Conservative Leeds—Grenville
     Irene Mathyssen New Democrat London—Fanshawe
     Joe Fontana Liberal London North Centre
     Glen Pearson Liberal
     Sue Barnes Liberal London West
     John McCallum Liberal Markham—Unionville
     Navdeep Bains Liberal Mississauga—Brampton South
     Albina Guarnieri Liberal Mississauga East—Cooksville
     Omar Alghabra Liberal Mississauga—Erindale
     Paul Szabo Liberal Mississauga South
     Wajid Khan Liberal Mississauga—Streetsville
     Conservative
     Independent
     Conservative
     Pierre Poilievre Conservative Nepean—Carleton
     Belinda Stronach Liberal Newmarket—Aurora
     Rob Nicholson Conservative Niagara Falls
     Dean Allison Conservative Niagara West—Glanbrook
     Raymond Bonin Liberal Nickel Belt
     Anthony Rota Liberal Nipissing—Timiskaming
     Rick Norlock Conservative Northumberland—Quinte West
     Bonnie Brown Liberal Oakville
     Lui Temelkovski Liberal Oak Ridges—Markham
     Colin Carrie Conservative Oshawa
     Paul Dewar New Democrat Ottawa Centre
     Royal Galipeau Conservative Ottawa—Orléans
     David McGuinty Liberal Ottawa South
     Mauril Bélanger Liberal Ottawa—Vanier
     John Baird Conservative Ottawa West—Nepean
     Dave MacKenzie Conservative Oxford
     Peggy Nash New Democrat Parkdale—High Park
     Tony Clement Conservative Parry Sound—Muskoka
     Gary Schellenberger Conservative Perth—Wellington
     Dean Del Mastro Conservative Peterborough
     Dan McTeague Liberal Pickering—Scarborough East
     Daryl Kramp Conservative Prince Edward—Hastings
     Cheryl Gallant Conservative Renfrew—Nipissing—Pembroke
     Bryon Wilfert Liberal Richmond Hill
     Pat Davidson Conservative Sarnia—Lambton
     Tony Martin New Democrat Sault Ste. Marie
     Jim Karygiannis Liberal Scarborough—Agincourt
     John Cannis Liberal Scarborough Centre
     John McKay Liberal Scarborough—Guildwood
     Tom Wappel Liberal Scarborough Southwest
     Derek Lee Liberal Scarborough—Rouge River
     Helena Guergis Conservative Simcoe—Grey
     Bruce Stanton Conservative Simcoe North
     Rick Dykstra Conservative St. Catharines
     Carolyn Bennett Liberal St. Paul's
     Guy Lauzon Conservative Stormont—Dundas—South Glengarry
     Diane Marleau Liberal Sudbury
     Susan Kadis Liberal Thornhill
     Ken Boshcoff Liberal Thunder Bay—Rainy River
     Joe Comuzzi Liberal Thunder Bay—Superior North
     Independent
     Conservative
     Charlie Angus New Democrat Timmins—James Bay
     Bill Graham Liberal Toronto Centre
     Bob Rae Liberal
     Jack Layton New Democrat Toronto—Danforth
     Olivia Chow New Democrat Trinity—Spadina
     Maurizio Bevilacqua Liberal Vaughan
     John Maloney Liberal Welland
     Michael Chong Conservative Wellington—Halton Hills
     Jim Flaherty Conservative Whitby—Oshawa
     Jim Peterson Liberal Willowdale
     Martha Hall Findlay Liberal
     Joe Comartin New Democrat Windsor—Tecumseh
     Brian Masse New Democrat Windsor West
     Ken Dryden Liberal York Centre
     Peter Van Loan Conservative York—Simcoe
     Alan Tonks Liberal York South—Weston
     Judy Sgro Liberal York West
  • ^c Elected as a Conservative.
  • ^d Member since December 7, 2006 (elected on November 27 by-election).
  • ^e Elected as a Liberal.
  • ^f Elected as a Liberal.
  • ^g Party leader until December 2, 2006.
  • ^h Elected in a March 17, 2008 by-election.
  • ^i Cabinet minister until November 27, 2006.
  • ^j Elected in a March 17, 2008 by-election.
  • ^k Cabinet minister since November 27, 2006.

Manitoba

Name Party Electoral district
     Merv Tweed Conservative Brandon—Souris
     Steven Fletcher Conservative Charleswood—St. James—Assiniboia
     Tina Keeper Liberal Churchill
     Inky Mark Conservative Dauphin—Swan River—Marquette
     Bill Blaikie New Democrat Elmwood—Transcona
     Joy Smith Conservative Kildonan—St. Paul
     Brian Pallister Conservative Portage—Lisgar
     Vic Toews Conservative Provencher
     Raymond Simard Liberal Saint Boniface
     James Bezan Conservative Selkirk—Interlake
     Pat Martin New Democrat Winnipeg Centre
     Judy Wasylycia-Leis New Democrat Winnipeg North
     Rod Bruinooge Conservative Winnipeg South
     Anita Neville Liberal Winnipeg South Centre

Saskatchewan

Name Party Electoral district
     Gerry Ritz Conservative Battlefords—Lloydminster
     Lynne Yelich Conservative Blackstrap
     David L. Anderson Conservative Cypress Hills—Grasslands
     Gary Merasty Liberal Desnethé—Missinippi—Churchill River
     Rob Clarke Conservative
     Dave Batters Conservative Palliser
     Brian Fitzpatrick Conservative Prince Albert
     Tom Lukiwski Conservative Regina—Lumsden—Lake Centre
     Andrew Scheer Conservative Regina—Qu'Appelle
     Bradley Trost Conservative Saskatoon—Humboldt
     Carol Skelton Conservative Saskatoon—Rosetown—Biggar
     Maurice Vellacott Conservative Saskatoon—Wanuskewin
     Ed Komarnicki Conservative Souris—Moose Mountain
     Ralph Goodale Liberal Wascana
     Garry Breitkreuz Conservative Yorkton—Melville
  • ^l Elected in a March 17, 2008 by-election.

Alberta

Name Party Electoral district
     Lee Richardson Conservative Calgary Centre
     Jim Prentice Conservative Calgary Centre-North
     Deepak Obhrai Conservative Calgary East
     Art Hanger Conservative Calgary Northeast
     Diane Ablonczy Conservative Calgary—Nose Hill
     Jason Kenney Conservative Calgary Southeast
     Stephen Harper Conservative Calgary Southwest
     Rob Anders Conservative Calgary West
     Kevin Sorenson Conservative Crowfoot
     Laurie Hawn Conservative Edmonton Centre
     Peter Goldring Conservative Edmonton East
     James Rajotte Conservative Edmonton—Leduc
     Michael Lake Conservative Edmonton—Mill Woods—Beaumont
     Rahim Jaffer Conservative Edmonton—Strathcona
     John Williams Conservative Edmonton—St. Albert
     Ken Epp Conservative Edmonton—Sherwood Park
     Rona Ambrose Conservative Edmonton—Spruce Grove
     Brian Jean Conservative Fort McMurray—Athabasca
     Rick Casson Conservative Lethbridge
     Ted Menzies Conservative Macleod
     Monte Solberg Conservative Medicine Hat
     Chris Warkentin Conservative Peace River
     Bob Mills Conservative Red Deer
     Leon Benoit Conservative Vegreville—Wainwright
     Brian Storseth Conservative Westlock—St. Paul
     Blaine Calkins Conservative Wetaskiwin
     Myron Thompson Conservative Wild Rose
     Rob Merrifield Conservative Yellowhead

British Columbia

Name Party Electoral district
     Ed Fast Conservative Abbotsford
     Alex Atamanenko New Democrat British Columbia Southern Interior
     Bill Siksay New Democrat Burnaby—Douglas
     Peter Julian New Democrat Burnaby—New Westminster
     Richard Harris Conservative Cariboo—Prince George
     Chuck Strahl Conservative Chilliwack—Fraser Canyon
     John Cummins Conservative Delta—Richmond East
     Keith Martin Liberal Esquimalt—Juan de Fuca
     Nina Grewal Conservative Fleetwood—Port Kells
     Betty Hinton Conservative Kamloops—Thompson—Cariboo
     Ron Cannan Conservative Kelowna—Lake Country
     Jim Abbott Conservative Kootenay—Columbia
     Mark Warawa Conservative Langley
     James Lunney Conservative Nanaimo—Alberni
     Jean Crowder New Democrat Nanaimo—Cowichan
     Dawn Black New Democrat New Westminster—Coquitlam
     Sukh Dhaliwal Liberal Newton—North Delta
     Don Bell Liberal North Vancouver
     Stockwell Day Conservative Okanagan—Coquihalla
     Colin Mayes Conservative Okanagan—Shuswap
     Randy Kamp Conservative Pitt Meadows—Maple Ridge—Mission
     James Moore Conservative Port Moody—Westwood—Port Coquitlam
     Jay Hill Conservative Prince George—Peace River
     Raymond Chan Liberal Richmond
     Gary Lunn Conservative Saanich—Gulf Islands
     Russ Hiebert Conservative South Surrey—White Rock—Cloverdale
     Nathan Cullen New Democrat Skeena—Bulkley Valley
     Penny Priddy New Democrat Surrey North
     Hedy Fry Liberal Vancouver Centre
     Libby Davies New Democrat Vancouver East
     Catherine Bell New Democrat Vancouver Island North
     David Emerson Liberal Vancouver Kingsway
     Conservative
     Stephen Owen Liberal Vancouver Quadra
     Joyce Murray Liberal
     Ujjal Dosanjh Liberal Vancouver South
     Denise Savoie New Democrat Victoria
     Blair Wilson Liberal West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country
     Independent
Green
  • ^m Elected as a Liberal.
  • ^n Elected in a March 17, 2008 by-election.
  • ^o Elected as a Liberal; on August 30, 2008, Wilson declared that he would sit as Canada's first Green Member of Parliament.[1]

The North

Name Party Electoral district
     Nancy Karetak-Lindell Liberal Nunavut
     Dennis Bevington New Democrat Western Arctic (Northwest Territories)
     Larry Bagnell Liberal Yukon

Changes since election

Changes to party standings during the 39th Parliament of Canada
January 23, 2006 to July 2, 2007
Affiliation[2] 2006 2007
Jan 23 Feb 6 Aug 28 Sep 20 Oct 18 Nov 27 Jan 5 Jan 28 Feb 6 Feb 21 Mar 21 Apr 12 Jun 5 Jun 26 Jul 2
     Conservative 124 125 124 125 124 125
     Liberal 103 102 101 102 101 100 101 100 99
     Bloc Québécois 51 50 51 50 49
     NDP 29
     Independent 1 2 1 2 3 4 3
Total members 308 307 306 308 307 306 305
vacant 0 1 2 0 1 2 3
Government Majority -60 -58 -57 -56 -58 -60 -58 -57 -56 -58 -56 -55
July 12, 2007 to August 30, 2008
Affiliation 2007 2008
Jul 12 Jul 27 Jul 29 Aug 31 Sep 17 Oct 28 Nov 23 Jan 25 Jan 29 Feb 4 Mar 13 Mar 17 Apr 7 Aug 1 Aug 30
     Conservative 125 126 125 126 127
     Liberal 98 97 96 95 94 97 96 95
     Bloc Québécois 49 48 49 48
     NDP 29 30
     Independent 3 4 5 4 3
Green 0 1
     Liberal without caucus 0 1 0
Total members 304 303 302 301 304 303 302 306 305 304
vacant 4 5 6 7 4 5 6 2 3 4
Government Majority -54 -53 -52 -51 -52 -53 -52 -51 -50 -52 -51 -50

Changes in membership

Date Name Riding Affiliation Details
     January 23, 2006 See List of Members Election day of the 39th Canadian federal election
     February 6, 2006 David Emerson Vancouver Kingsway Conservative Appointed to cabinet, crossed the floor from the Liberals
     August 28, 2006 Benoît Sauvageau Repentigny Bloc Québécois Died in a car accident
     September 20, 2006 Joe Fontana London North Centre Liberal Vacated seat to run for Mayor of London, Ontario
     October 18, 2006 Garth Turner Halton Independent Removed from the Conservative caucus on after being accused of breaking caucus confidentiality.[1]
     November 27, 2006 Raymond Gravel Repentigny Bloc Québécois Elected in a by-election
     November 27, 2006 Glen Pearson London North Centre Liberal Elected in a by-election
     January 5, 2007 Wajid Khan Mississauga—Streetsville Conservative Crossed the floor from the Liberals
     January 28, 2007 Jean Lapierre Outremont Liberal Vacated seat to pursue television career
     February 6, 2007 Garth Turner Halton Liberal Joined the Liberal caucus [2]
     February 21, 2007 Yvan Loubier Saint-Hyacinthe—Bagot Bloc Québécois Vacated seat to run in the 2007 Quebec general election
     March 21, 2007 Joe Comuzzi Thunder Bay—Superior North Independent Removed from the Liberal caucus on due to his intention to vote for the 2007 budget.[3]
     April 12, 2007 Louise Thibault Rimouski-Neigette—Témiscouata—Les Basques Independent Left the Bloc Québécois caucus [4]
     June 5, 2007 Bill Casey Cumberland—Colchester—Musquodoboit Valley Independent Expelled from the Conservative caucus for voting against his party's budget.
     June 26, 2007 Joe Comuzzi Thunder Bay—Superior North Conservative Joined the Conservative caucus.[5]
     July 2, 2007 Bill Graham Toronto Centre Liberal Vacated seat
     July 12, 2007 Jim Peterson Willowdale Liberal Vacated seat
     July 27, 2007 Stephen Owen Vancouver Quadra Liberal Vacated seat
     July 29, 2007 Michel Gauthier Roberval—Lac-Saint-Jean Bloc Québécois Vacated seat
     August 31, 2007 Gary Merasty Desnethé—Missinippi—Churchill River Liberal Vacated seat
     September 17, 2007 Denis Lebel Roberval—Lac-Saint-Jean Conservative Elected in a by-election
     September 17, 2007 Thomas Mulcair Outremont NDP Elected in a by-election
     September 17, 2007 Ève-Mary Thaï Thi Lac Saint-Hyacinthe—Bagot Bloc Québécois Elected in a by-election
     October 28, 2007 Blair Wilson West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country Liberal without caucus Removed from the Liberal caucus, still identified as a Liberal
     November 23, 2007 Wajid Khan Mississauga—Streetsville Independent Left the Conservative caucus to sit as an independent
     January 25, 2008 Lucienne Robillard Westmount—Ville-Marie Liberal Vacated seat
     January 29, 2008 Blair Wilson West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country Independent Officially became an Independent
     February 4, 2008 Wajid Khan Mississauga—Streetsville Conservative Returned to the Conservative caucus.
     March 13, 2008 Maka Kotto Saint-Lambert Bloc Québécois Vacated seat to run in a provincial by-election
     March 17, 2008 Rob Clarke Desnethé—Missinippi—Churchill River Conservative Elected in a by-election
     March 17, 2008 Joyce Murray Vancouver Quadra Liberal Elected in a by-election
     March 17, 2008 Martha Hall Findlay Willowdale Liberal Elected in a by-election
     March 17, 2008 Bob Rae Toronto Centre Liberal Elected in a by-election
     April 7, 2008 Brenda Chamberlain Guelph Liberal Vacated seat
     August 1, 2008 John Godfrey Don Valley West Liberal Vacated seat
  August 30, 2008 Blair Wilson West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country Green Founded Green caucus.

See also

References

  1. ^ http://www.nationalnewswatch.com/index.php?option=com_content&task=view&id=40234&Itemid=41
  2. ^ "Party Standings in the House of Commons". Parliament of Canada. August 30, 2008. Retrieved April 4, 2011. 
  • Government of Canada. "39th Parliament". Members of the House of Commons: 1867 to Date: By Parliament. Library of Parliament. Retrieved 2006-11-30. 
  • Government of Canada. "The Canadian Ministry in order of precedence (Current)". Canadian Ministry (Cabinet). Library of Parliament. Retrieved 2006-12-01. 
  • Government of Canada. "The Canadian Ministry in order of precedence (September 2001 to date)". Canadian Ministry (Cabinet). Library of Parliament. Retrieved 2006-12-01. 
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.